Varis Merkezi | Toplardamarlar | DVT | Akciğer Embolisi | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys

Akciğer embolisi...

Hücrelerin aldıkları besinleri enerjiye dönüştürmesi için oksijene ihtiyaçları vardır. Alınan oksijen hücreler tarafından kullanılır ve ortaya karbondioksit gazı çıkar. Toplardamarlar karbondioksiti alarak kalbe taşır. Buradan akciğerlere geçen kanın içindeki karbondioksit, solunum sistemi yardımıyla oksijenle yer değiştirir.

Toplardamarların içinde oluşan pıhtı yerinden koptuktan sonra kalbe oradan da akciğer damarlarına gidebilir. Akciğerde damarların pıhtılarla tıkanmasına akciğer tromboembolisi denir. Akciğer embolisi olan hastalar gögüs ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, öksürük yakınmalarıyla doktora başvururlar. Göğüs ağrısının aniden ortaya çıkması, vücutta daha önce oluşmuş pıhtının akciğere giderek damarları tıkamasına bağlı olabilir. Bu durumda acil tıbbi yardım alınmalı, pıhtının büyüyerek ölümcül olacağı unutmamalıdır.

 

Akciğer embolisi önlenebilir hastane ölümlerinin ilk sırasında yer alır.

 

Derin toplardamarlarda oluşan pıhtılar ( DVT) en önemli nedenidir ve hastanede yatan hastalarda, özellikle ameliyatlardan sonra oluşur. Toplardamarda oluşmuş ve koparak akciğere giden pıhtının tıkadığı akciğer damarının büyüklüğüne göre ortaya çıkan klinik tablo değişir. Büyük pıhtı büyük damarı tıkadığında ölümcül sonuçlar ortaya çıkar. Bazen ise bu emboliler sessiz kalır, olayın farkına bile varılmaz. İki klinik tablo arasında kesin sınır olmadığından tüm DVT'li hastalara akciğer embolisi adayı olarak bakılmalı ve gerekli tedavi titizlikle uygulanmalıdır.

 

"Derin toplardamarda pıhtı oluşumu" ve "Risk faktörleri" hakkında bilgi alırken, "Bacak sağlığınızı korumak" için önerilerimizi inceleyin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar