Varis Merkezi | lenf damarları | Lenf Masajı | Bacak şişliği
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Bacakda Lenfödemi Önleyici Tedbirler...

Bacakda şişlik sık olarak karşılaşılan bir problem olmasına rağmen, her şişlik lenfödem değildir. Bu şişliğin uzun sürmesi lenf ve toplardamarların çalışmasını zorlaştırır ve lenfödem oluşmasındaki en yaygın etken olan enfeksiyonlar için uygun bir ortam oluşur. Erken tanı, lenf yollarında hasar oluşmamasını veya oluşan hasarın kısıtlı kalmasını sağlar. Lenf yollarımızı korumak için gerekli önlemler:

 1. Ayakta, bilekte, bacakta, karında veya cinsel bölgede oluşan şişliği kesinlikle hafife almayın ve doktorunuza danışın.
 2. Risk altındaki bacağınızı temiz tutun. Islak ve nemli kalmaması için gerekli özeni gösterin. Özellikle ayak parmak aralarının veya deri katlantı bölgelerinin ıslak ve nemli kalmasını engelleyin.
 3. İlgili bacakta deriyi tahriş edici hareketlerden kaçının. Sıkı giysilerden, özellikle sıkı lastikli çorap veya çamaşırdan uzak durun.
 4. Banyo yaparken aşırı ısı değişikliklerinden kaçının ve saunadan uzak durun. Bacaklarınızı, direkt gelen güneş ışınlarından koruyun.
 5. Kesikler, güneş yanıkları ve diğer yanıklar, spor yaralanmaları, sinek ve böcek ısırmaları, kedi tırmalaması gibi deri bütünlüğünü bozan her olayın lenf damarlarında hasar oluşturduğunu unutmayın.
 6. Tırnaklarınızın temizliğine ve bakımına özen gösterin. Özellikle erkek hastaların bu konuda pedikürcülerden yardım almalarını öneririz.
 7. Egzersiz yaparak toplardamarların ve lenf damarlarının aktif olarak çalışmasını sağlayın. Bacaklarınızın sağlığı için önerdiğimiz "Egzersizler" hakkında bilgi almak için tıklayın.
 8. Uçak yolculuklarında, lenfödemli ve riskli hastalar varis çorabı giymelidir. Yolculuk sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi almak için "Yolculuk ve bacak sağlığınız"ı tıklayın.
 9. Bacak tüylerinizden kurtulmak için elektrikli tıraş makinesi kullanın. Diğer yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 10. Lenfödemli hastalar yataktan kalkmadan varis çoraplarını giymelidir. Bu çoraplar hassas ve çabuk yıpranan çoraplar olduğundan gevşemesi halinde doktorunuza danışarak çorabınızı değiştirin.
 11. Bacağınızda bir kızarıklık, kabarcık veya ısı artışı dikkatinizi çekerse doktora başvurun. İlgili bacakta bir enfeksiyon veya iltihabi bir durum, lenfödemin gelişmesine veya olan hastalığın ilerlemesine neden olabilir.
 12. Dengeli, az tuzlu ve liflerden zengin bir diyetle ideal kilonuzu koruyun. Bu konuda daha fazla bilgi almak için "Bacak sağlığınız ve diyet" sayfamızı ziyaret edin.
 13. Kapalı ayakkabılar giyerek ayaklarınızı yaralanmalara karşı koruyun. Havuz veya plajda çıplak ayakla dolaşmayın. Mantar, tırnak batması veya bası noktaları açısından yılda bir kez dermatoloji uzmanıyla görüşün.
 14. Pamuklu çorap giyin. Çoraplarınızın temiz ve kuru kalmasına özen gösterin.

 

Varis ve diğer toplardamar hastalıklarının alevlenmelerinin lenf damarlarında da hasar oluşturduğunu unutmayın. Hastalarımıza önerdiğimiz tedavi yöntemlerini "Çözümler" linkini tıklayarak öğrenin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar