Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Varis Tedavisi | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Basınç tedavisi...

Basınç tedavisinin amacı, kan dolaşımına yardım etmektir. Basınç tedavisi, genişlemiş toplardamarlara cilt üzerinden baskı yaparak kanın göllenmesini, damarlardan sızan sıvı miktarını azaltarak dokular arasında sıvı birikmesini engeller. Diz altında bulunan baldır pompasının daha etkili çalışmasını sağlayarak kanın ve dokular arasındaki sıvının kalbe dönüşüne yardımcı olur.

 

 "Toplardamarlar" ve "Lenf damarları" bölümlerimizi ziyaret ederek, konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Basınç tedavisi:
  • Diz altı kas pompasının etkili ve güçlü çalışmasını sağlar.
  • Toplar ve lenf damarlarından sıvı kaçışını engeller, ödemi azaltır.
  • Toplardamarlarda göllenmeyi engeller, damar içindeki basıncı düşürür.
  • Bağ ve damar dokusuna destek sağlar, deformasyonu engeller.
  • Toplardamarların genişlemesini engeller, kapak yetersizliğini önler.
  • Toplar ve lenf damarlarlarındaki kan akışını hızlandırır.
  • Dokular arasındaki sıvının lenf damarlarına dönüşünü sağlar.

Basınç tedavisi, varis çorapları (kademeli basınçlı çoraplar), elastik bandajlar, aralıklı şişen hava botları, sıvı tankları ve baldır pompasının çalışmasına yardımcı elektronik aletler kullanılarak, tek veya diğer tedavilere yardımcı olarak toplardamar hastalıklarının tedavilerinin hemen hemen hepsinde uygulanır.

Varis çorapları:

Basınç tedavisinin günümüzde en pratik ve yaygın kullanım şeklidir. Sıklıkla varis hastalığının tedavisinde kullanıldığından varis çorabı olarak adlandırılır. Kullanım amacına göre değişen tip ve basınç sınıflarında çoraplar bulunmaktadır. Artan basınca göre 1 ila 4 arasında değişen basınç sınıflarına ayrılır. Tüm sınıflarda, üreticinin belirttiği basınç derecesi bilek bölgesindeki basınçtır, bu basınç diz çevresinde % 70'e, üst bacakta ise % 40'a kadar düşer. Basınç çorapları, külotlu, baldır uzunluğunda ve diz altı olarak 3 tipte üretilir. Değişik amaç ve kullanımlar için, parmak uçları açık, tek bacak, belden kuşaklı vb. tipleri vardır.

 

Oluşturduğu çirkin görüntüyle yaşamınızı kısıtlayan varisli damarlardan kurtulmayı ertelemeyiniz. Bilgilenmek için "T-Fly® ile mikrosclerotherapy" ve "Köpük tedavisi" tıklayınız.

 

Elastik bandajlar:

Elastik bandajlar boyları uzayan sargı bezleridir. Boylarının uzama oranına bağlı olarak, alçak ve yüksek komplianslı olarak gruplanır. Toplardamar hastalığına bağlı yaralarda, lenfödem ve diğer hastalıkların tedavisinde değişik gruptaki bandajlar katmanlar halinde kullanılır. Uygulama istenmeyen etkilerin ortaya çıkmaması için titizlikle, özel eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.

Aralıklı şişen hava botları:

Basınç tedavisinin diğer uygulama şekli ise, hava ile şişirilerek bacağa basınç uygulayan botlardır. Kompresyon cihazları ile uygulanan bu tedavide kısa sürelerle yüksek basınçlarda hava botları şişirilerek, dokular arasında birikmiş sıvıların lenf ve toplardamarlara akışları sağlanır. Basıncın aralıklarla uygulanması, birikmiş sıvının damarlara taşınması doku beslenmesi için daha uygun bir ortam oluşturur. Özellikle bacakta şişlik yapan toplardamar yüksek tansiyonu ve lenf yolları hastalıklarında kullanılır. Merkezimizde tek ve dört çemberi bulunan iki ayrı alet kullanılarak, aralıklı basınç tedavisi uygulanmaktadır. Dört çemberli kompresyon cihazı lenfatik bozukluklarda lenf drenajı için etkili olurken, toplardamar bozukluklarına bağlı şişliklerde tek çemberli cihazımızı tercih etmekteyiz.

Sıvı tankları:

Büyük tanklara yoğunluğu farklı sıvılar konularak uygulanan tedavidir. Teorik olarak basınç tedavisinin anlaşılmasında ve araştırmalarda kullanılmış, pratikte kullanım zorluğu nedeniyle uygulama alanı bulamamıştır. Büyük tanklara civa gibi ağır sıvılar konularak uygulanır.

Baldır pompasının çalışmasına yardımcı elektronik aletler:

Diz altında bulunan kaslar hareket sırasında içlerinde bulunan damarlara bası uygular ve kan kalbe doğru ilerler. Her adım attığımızda bu mekanizmayla kan kalbe doğru itilir. Bu kaslar özel olarak geliştirilmiş bir aletle uyarılarak, yürüme hareketi taklit edilir. Alet, aralarından elektrik akımı geçen iki elektrottan oluşur. Uygulama ile baldırdaki kasların çalışması sağlanmakta ve kan kalbe doğru itilmektedir. Varis çorabı veya tek başına kullanılan uygulama ile varis gelişimi önlenirken, baldır kasları da kuvvetlendirilerek daha etkili çalışması sağlanır.

Basınç tedavisi en kolay uygulanan tedavi olmasına rağmen, doğru basıncın sağlandığından emin olmak gerekmektedir. Merkezimizde her uygulama sonrası uygulama basınçları kontrol edilir. Hastalarımıza uygulanan basınç miktarı ve süresi hakkında bilgi verilir ve kullanımı hakkında hastalarımız eğitilir. Gerekli durumlarda ise özel olarak yetiştirilmiş sağlık personellerimizle evlerinde takipleri sağlanır.

 

"Sağlıklı bacaklar" ve "Egzersizler" için bilgi alırken,
 oturarak çalışmak zorunda kalanların bacak germe hareketleri ile yapılan "Oturarak yapılan egzersizleri" öğrenerek; "Tedavi süreci" hakkında bilgilenin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar