Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Varis Tedavisi | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Damar içi tedaviler... RFS, Lazer, Radyofrekans

Varisli damarları olan hastaların, Renkli Doppler Ultrasound incelemesinde, yüzeysel toplardamar sistemini oluşturan safen toplardamarının, derin toplardamar sistemiyle birleştiği noktada kaçak olması sonucu Tip IV trunkal varisler oluşur. Klasik cerrahi uygulamalarda yukarda anlatılan bölgedeki birleşme noktası ve yan dallar bağlandıktan sonra, damar içine sokulan tel yardımıyla varisli safen ven vücut dışına alınır. Yapılan çalışmalarda, klasik cerrahi yöntem uygulanan hastalarda tedaviden sonraki 3 yıl gibi kısa bir sürede, %60 vakada yeniden damar oluşması, damarı vücut içinde bırakan damar içi tedavilerin geliştirilmesine neden olmuştur.

Damar içi tedaviler, damar duvarında oluşturulan hasardan yararlanarak devre dışı bırakılan damarların vücut tarafından yok edilmesine yöneliktir. Hasar oluşturmak için mekanik yöntemler veya ilaçlardan yararlanılır. Lazer ve radyofrekans yöntemleri sırasıyla, ışık ve ses dalgalarının ısıya dönüşmesi sonucu oluşan enerjiden, köpük tedavisi ise köpüğün yarattığı kimyasal değişimden yararlanarak sclerozan etkiyi gösterir.

Katater kullanılarak damar içi lazer ve radyofrekans uygulaması...

Mekanik olarak sclerozan etki oluşturmak için ışın ve ses enerjisi kullanılır. Lazer, sadece belli bir dalga boyundan oluşan ışık demetidir. Işık demetini oluşturan dalga boyuna bağlı olarak değişik renkler tarafından emilerek ısı enerjisine dönüşür. Bu dönüşüm sırasında ortaya çıkan enerjinin miktarı süre ve ışık kuvvetine bağlıdır. Radyofrekans uygulamasında sclerozan etki oluşturmak için ses dalgalarının ısı enerjisine dönüşmesinden yararlanılır. Lazerde olduğu gibi üretilen ses dalgası damar duvarında ısı enerjisine döner, enerji uygulama süresi ve diğer etkenlere bağlı olarak değişir. Damar içine yerleştirilen özel kataterler (uzun borular) aracılığıyla yöntemin uygulanması sırasında anestezi ve ameliyathane gereksinmesi, yeni yöntemler olmasına rağmen; ısı enerjisinin cilt yanıklarına neden olması, diz altında kalan varisli damarın çıkartılması için yapılan kesiler, dezavantaj oluşturur. Uygulama sırasında kasık bölgesindeki damarlarda oluşan pıhtıların ve/veya ısı enerjisi sonucu ortaya çıkan buhar ve partiküllerin bulunduğu bölgeden koparak derin toplardamarlar (DVT) ve akciğer damarlarında tıkanıklık oluşturabilmesi lazer ve radyofrekans uygulamalarının diğer olumsuz yanlarıdır.

Katater kullanılarak damar içi köpük uygulaması...

Değişik boyutlardaki damarların tedavisinde kullanılan köpük, diğer damar içi uygulamalar olan lazer ve radyofrekans gibi diz hizasından damar içine yerleştirilen katater aracılığıyla da uygulanabilmektedir. Sadece katater yetleştirilen bölgenin uyuşturulması yeterlidir. Uygulama, kataterin derin ve yüzeysel sistemi birleştiren noktaya damar içinden ilerletilmesiyle gerçekleştirilir. Bu bölgeden köpük ve oluşan pıhtıların derin toplardamarlara (DVT) ve akciğer damarlarına gitmesi en korkulan olaydır.

Hastalığın doğal seyrine bağlı olarak ilerlemiş vakalarda, kapakçık yetmezliğinin etkisiyle damar çaplarında, kan hacmi ve basıncında artış olmaktadır. Damar çaplarındaki artış, yukarıda saydığımız damar içi uygulamaların etkinliğini azaltırken, istenmeyen yan etkilerin oluşma ihtimalini artırmaktadır.

Yukarıda sayılan olumsuzluklardan etkilenmemek için, 2003 yılında cerrahi ve köpük tedavisinden oluşan hidrit tedavi olan RFS (retrograde foam sclerotherapy veya tersten köpük uygulaması) tekniğini geliştirdik. Bu tekniği, 350'den fazla hastalıklı bacakta %95 üzerinde başarı oranıyla uyguladık. RFS uygulamasında kasıktan yapılan 2-3 cm.'lik kesi ile derin sistemle uygulama yapılacak varisli damar arasındaki bağlantı kesilerek, köpüğün ve oluşabilecek kan pıhtılarının derin sisteme ve akciğere gitmesi engellenmekte. RFS'nin basit bir bölgesel uyuşturmayla yapılması ve uygulama sırasında kataterle verilen köpüğün diz altındaki varisli damarlara da etki etmesi sonucu, estetik olmayan ek cerrahi işlemlere gereksinim kalmamaktadır.

 

RFS uygulamasıyla varisli damarlarınızdan 20-30 dakikada kurtulmak için "RFS" tıklayarak daha fazla bilgi edinin.

 

 Kliniğimizdeki ilklerin basında yansımaları...devamı

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar