Varis Merkezi | Toplardamarlar | DVT | Bacak Yaraları | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Şuan buradasınız; Skip Navigation LinksAna sayfa > Toplardamarlar > Derin toplardamar yetmezliği

Derin toplardamar yetmezliği ve sonuçları...

Tıp literatüründe iç varis olarak tanımlanan bir hastalık yoktur. Yanlış olarak iç varis olarak tanımlanan bu hastalık ise, özellikle derin toplardamarlarda pıhtıların erimesini takip eden kapakçık hasarı sonucu gelişir. Oluşan hasar, toplardamar yetmezliğine ve toplardamarlarda basınç yükselmesine neden olur.

Toplardamarlardaki basınç artışı, bilinen yüksek tansiyon gibi sinsi ve sessiz olarak dokuda beslenmeyi bozar, özellikle ayak bileğinin iç tarafında deri değişikliklerine neden olur. Doku beslenmesinin bozulmasıyla renk değişimi ve cilt kalınlaşması oluşur. Normal yapısı bozulmuş, direnci kırılmış bu bölgelerde hızla venöz ülser adı verdiğimiz tedaviye dirençli yaralar ve hasarlar oluşur. Derin toplardamarda yetmezliğine:

  • Derin toplardamarlarda pıhtı oluşması (DVT),
  • Derin toplardamar sisteminde doğumsal kapakçık yokluğu,
  • Yüzeysel toplardamarlardaki bozukluklar,         
  • Yüzeysel ve derin toplardamar sisteminin birleşme noktalarındaki yetmezlikler neden olur.

Derin toplardamar sisteminde pıhtı oluşmuş hastalarda, kapakçıkların bozulması sonucu zaman içinde oluşan tablo, postflebitik sendrom olarak adlandırılır. Bu hastaların çoğu bacak bileklerinin iç tarafında açılan yaralar nedeniyle doktora başvururlar. Bu tip yaraların en yaygın nedeni tedavi edilmemiş varis hastalığıdır.

Kısaca toplardamar bütünlüğünün bozulduğu hastaların hemen hepsinde bu tablo oluşabileceğinden gerekli önlemlerin zamanında alınması gereklidir.

Toplardamar hastalıklarının en uç noktasında bulunan bu tablonun ortaya çıkmaması için, konusunda uzmanlaşmış bir doktorun sürekli kontrolü altında bulunmak ve önerilen tedavi şemasına harfiyen uymak gerekmektedir. Tedavi şemasının en önemli ve vazgeçilmez yapı taşı "Basınç tedavisi" hakkında bilgilenin.

 

Toplardamar yetmezliği sonucu oluşan yakınmalardan kurtulmak için "Çözümler" ve "Kapakçık fonksiyonlarına yönelik fizyolojik ameliyatlar" bölümünde yer alan bilgileri inceleyiniz.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar