Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Varis Tedavisi | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Kapakçık fonksiyonlarına yönelik fizyolojik ameliyatlar...

Toplardamar yetmezliği; klinik sonuçları itibari ile yaşam kalitesini etkileyen önemli bir hastalıktır. Toplardamar yetmezliklerini, oluştukları sisteme göre yüzeysel ve/veya derin toplardamar yetmezliği olarak ikiye ayırabiliriz.

 

Toplardamar yetmezliği hakkında "Toplardamarlar hakkında" bölümünü tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Derin toplardamar yetmezliği ve tedavi yaklaşımı...

Derin toplardamarlarda oluşan pıhtılar sonucu kapak hasarına bağlı ve/veya yüzeysel toplardamarlardaki yetmezlik sonucu oluşan aşırı iş yüküne bağlı olarak gelişir. Yüzeysel toplardamarlardaki yetmezlik sonucu oluşan, aşırı iş yüküne bağlı olarak gelişen durumlarda yapılması gereken ilk uygulama, yüzeysel sistemin tedavisiyle iş yükünün azaltılmasıdır.

Derin toplardamar trombozunun tedavisinde; erken dönemde antikoagülan tedavi ve cerrahi trombektomi, kronik olgularda en başta basınç tedavisi olmak üzere medikal tedavi yöntemleri uygulanır. Endovasküler tedavi uygulamalarında (kateter kılavuzlu tromboliz, venöz anjioplasti ve stentleme, perkütan trombektomi) artış ile erken dönemde toplardamar açıklığının sağlanması, posttrombotik sendrom olarak bilinen derin toplardamar yetmezliği gelişme riskini azaltmıştır.

Toplardamar yetmezliği yakınmalarının önemli ölçüde azalmasına neden olan kapakçık hasarının onarımına yönelik uygulamalar, modern tıp teknolojisi ve cerrahi tecrübenin ilerlemesiyle sık olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamalar, klinik olarak ilerlemiş venöz yaraları olan hastalara yöneliktir. Derin toplardamarlarında yetmezlik olan tüm hastalarımız kan sulandırıcı ilaçları ve basınçlı çorapları doktorlarının belirlediği şekilde hayat boyu kullanmalıdır.

Yüzeysel toplardamar yetmezliği ve tedavi yaklaşımı...

Yüzeysel toplardamarlardaki yetmezlik kendisini varisli damarlar olarak gösterir. Yüzeysel toplardamar yetmezliğine neden olan kapakçıklardaki hasar, damarlarda deformasyon oluşturmadan kapakçık fonksiyonlarının yeniden kazanılmasına yönelik tedaviler uygulanabilir. Yetmezliğin erken döneminde, kısıtlı bir hasta grubunda uygulanan tedavi sonucunda yüzeysel toplardamarlarda deformasyon oluşması engellenerek, gelecekte varis oluşarak işlevini kaybedecek damar kurtarılır.

Fizyolojik cerrahi uygulamalar iki ana başlık altında toplanır;

Kapakçık onarımı ve nakli: Damar açılarak veya açılmadan anjiyoskopi (damarın içini görmemizi sağlayan fiber optik) yardımıyla, bozuk kapakçığın onarım şeklidir. Tercih ettiğimiz angioskopik yöntem sayesinde onarılan kapakçık bölgesindeki damar bütünlüğü bozulmadan, onarım gerçekleştirilmekte, diğer onarım işlemlerinden daha kalıcı ve etkili sonuçlar alınmaktadır.  Kapak naklini, hastanın kapakları sağlam olan damarının fonksiyon göstermeyen kapakçıkların olduğu damar bölümüyle değiştirilmesiyle gerçekleştiriyoruz. Basınç tedavisine cevap vermeyen, yarası olan derin toplardamar yetmezlikli hastalarda tercih ettiğimiz yöntemdir.

Damarın bant ile dışarıdan desteklenerek daraltılması: Damar genişlemesinden dolayı kapakçık fonksiyonlarının bozulduğu hastalarda uyguladığımız yöntemdir. Genişlemiş damarın etrafına sentetik damardan bant yaparak, damar çapının küçültülmesiyle kapak fonksiyonlarının düzelmesi sağlanır.

 

"Toplardamarlar" ve hayati hastalıkları olan
"Derin toplardamar yetmezliği ve sonuçları"
"Derin toplardamarda pıhtı oluşması"
"Akciğer embolisi"
hakkında bilgi için tıklayınız.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar