Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Varis Tedavisi | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Kılcal damar tedavisinde radyofrekans ve lazer...

Kılcal damar varisleri için günümüzde kullanılan en etkili yöntem; skleroterapi, yani varisli damarın içerisine ilaç enjekte edilmesidir. Kılcal damarları oluşturan daha geniş bir kök bulunamadığında yani Tip I varislerde radyofrekans ve lazer, skleroterapiye yardımcı olarak kullanılabilir.

Cilt üzerinden uygulanan lazer...

Lazer tek dalga boyundan oluşan ışık demeti demektir. Lazerin gücü, etki derinliği ve hangi renkler tarafından emileceği dalga boyu tarafından belirlenir. Amaç, etki göstereceği noktada ışık enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesidir. Dalga boyunun özelliklerine bağlı olarak, tıpta değişik kullanım alanları bulmuştur. Işık demetleri, içinde hareket ettiği ortamdan etkilendiğinden, en etkili ve başarılı uygulama alanını saydam bir ortam olan göz hastalıklarının tedavisinde bulmuştur. Lazer ışınlarının varis tedavisi gibi cildi geçmesi gerektiği durumlarda, cildin tipi (özellikle ten rengi) uygulamayı etkilemektedir. Güneş ışınları (yaz aylarında direkt ışınlar) uygulamalara kısıtlamalar getirmekte, kurallara uyulmadığında ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Cilde yakınlığından parlak kırmızı tip I olarak adlandırılan damarların tedavisi için 800-950 mm. boyutlarında lazer ışınları kullanılmıştır. Bu dalga boylarındaki ışınların kırmızı renk tarafından emilmesi avantaj oluştururken, etki gösterdiği doku derinliği ve enerjinin ayarlanması problem oluşturur. Bu tip damarların kaynaklandığı tip II-III damarların cildin daha derin tabakalarında bulunması ve mavi-yeşil renkte olması, lazer ile tedavi sırasında karşılaşılan en önemli sorundur. Daha önceden de belirttiğimiz gibi, damarların çıkış noktalarını tedavi etmeyen yöntemlerde erken dönemde bile iyi bir sonuç almak zor iken, kısa zaman içinde oluşan tekrarlardan dolayı merkezimizde çok nadir olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan ısı enerjisi kontrol edilemediğinden kullanım sırasında cilt yanıkları oluşabilmektedir.

Cilt üzerinden uygulanan radyofrekans...

Sistem radyo dalgalarını oluşturan bir jeneratör cihaz ile bunun dokuya iletildiği iğnelerden oluşur. Radyo dalgaları 4 mhz frekansında ve süresi ayarlanabilen atımlar halinde uygulanır. 0.075 mm-0.15 mm kalınlığındaki iğneler, özel kaplamaya sahip olup batırıldığında uç kısmı ile etkili olur. Deriye batırılan iğnelerin ilettiği radyo dalgaları kılcal damarları ısı yoluyla pıhtılaştırır. Kılcal damar varisleri (telenjektaziler), 1mm'den küçük, özellikle yüzde yerleşmiş kılcal damarların tedavisinde etkili olarak kullanılır. Özel bir hazırlık ya da anestezi gerektirmeden, iğne büyüteç altında varis üzerine yaklaşık 1mm aralıklarla batırılarak pedal yardımı ile atım yapılır. Böylece aralıklı iğne batırmalarıyla varisli alan tedavi edilmiş olur. Tedavi genelde ağrısızdır. Ortalama bir seans 10-15 dk sürer ve bu süre zarfında varisli alana 200-600 atım uygulanarak kabaca toplam 20-40 cm uzunluğundaki kılcal damar varisi tedavi edilmiş olur.

Uygulamanın ilk anlarında varislerin üzeri kırmızı kabarıklıklara dönüşür ve bu kabarıklıklar bir hafta içinde kabuklanıp, bir kaç hafta sonra varislerin kaybolmuş olduğu normal deriye döner. İşlemden sonra sargı yada bir ilaç kullanımı gerekmediği gibi, günlük aktivite kısıtlaması oluşmaz. Lazer tedavisinde olduğu gibi, güneş ışığından sakınmaya gerek yoktur. Lazer tedavisi gibi kısıtlı kullanım alanı vardır ve metal alerjisi, kalp pili varlığı ve işlem yapılacak alanda enfeksiyon varsa bu yöntem uygulanmaz.

Lazer ve radyofrekans merkezimizde, yukarıda sayılan nedenlerden dolayı izole olarak bulunan 0,1-1mm'lik kılcal damarların tedavisinde uygulanmakta, her iki yöntem de tek başına tedavi seçeneği olarak hastalara sunulmamakta,  sclerotherapy (iğne tedavisi) yöntemine yardımcı, ek tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

Bacaklarınızın sağlığı için önerilerimizi öğrenmek için "Bacak sağlığınız"
tedavi seçenekleri hakkında bilgilenmek için  "Çözümler" sayfasını tıklayın.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar