Varis Merkezi | lenf damarları | Lenf Masajı | Bacak şişliği
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys

Lenf sistemi ve lenfödem nedir...

Atardamarlar tarafından taşınan oksijen ve besinleri hücreler, mikro dolaşım adını verdiğimiz kapillerdamarlardan oluşan sistemle alırlar. Kapiller damarlar, endotel adı verilen tek katlı hücrelerden oluşur. Hücreler, mikro dolaşıma atardamar tarafından getirilen besini ve oksijeni alırlar, hücrelerin ürettiği atıklar ve karbondioksit ise toplardamar tarafından dolaşıma geri döner. Damarların dışında, hücreler arasında bulunan daha büyük molekül ve elemanların taşıma görevi ise lenf damarları tarafından yapılır. Kısaca alışveriş sırasında damar dışına çıkan sıvılar, moleküller, hücreler, artıklar dokular arasından lenf damarları ve toplardamarlar tarafından toplanır. Dokular arasındaki protein vb. maddelerden zengin sıvıya, ak kan yani lenf sıvısı denir ve lenf nodülleri olarak adlandırılan toplanma noktalarında süzülerek, temizlendikten sonra toplardamarlarla birleşerek dolaşıma katılır.

Ödem, hücreler arası sıvıdaki artış nedeniyle ortaya çıkan şişliktir. Ödem, dokular arasındaki sıvının fazlalığından veya biriken sıvının taşınamamasından oluşur. Nedeni ne olursa olsun ödem, damar geçirgenliği ve lenfatik drenaj arasındaki dengesizliğe bağlıdır. Dokular arasında normalden fazla protein ve bunun etkisiyle sıvı birikmesiyle, özel bir ödem şekli olan lenfödem oluşur. Dokular arasında biriken sıvının yerini, zaman içinde proteinlerin ve diğer bağ dokusu elemanlarının almasıyla bacaklarda şişme ve ağırlaşma olur.
Kanın bileşenlerindeki dengesizlikler, enfeksiyon, travma gibi lokal faktörler dokular arasında fazla sıvı birikmesine neden olur. Lenf damarları ve toplardamarların taşıma kapasitesini aşan sıvı, dokular arasında kalır. Lenf sisteminde bozukluk olmadan, taşıma kapasitesini aşmasıyla dokular arasındaki sıvı göllenmesiyle ödem oluşur.

Lenfödem

Dokular arasında lenf sıvısının birikmesiyle oluşur. Lenf sıvısı proteinden zengindir ve lenf damarlarıyla toplardamarlara taşınır. Vücudun her tarafında oluşabilecek lenfödeme en sık bacaklarda rastlarız. Lenf sistemini oluşturan yapıların eksikliği veya bozukluğu birincil lenfödeme (primer) neden olur. Ortaya çıkış yaşına göre; doğumsal, ergenlik veya yetişkin (kongenital, precox, tarda) tip olarak ayrılır. Sekonder lenfödem; enfeksiyon, travma, cerrahi, radyasyon tedavisi, böcek ısırması, zehirli otlar gibi dış etkiler sonucu gelişir. Meme kanserinde, cerrahi ve radyasyon tedavisinden sonra hastaların %25'inin kolunda lenfödem görülebilir.

 

Klinik tablonun ciddiyetine göre lenfödem 4 gruba ayrılır:

Klinik evre 1-Geri dönüşü olan lenfödem; gün içinde artan ödem, sabahları yataktan kalkarken en azdır.

Klinik evre 2-Yerleşmiş geri dönmeyen lenfödem; şişlik, bacakların ağırlaşması, etkilenen bölgede ağrı, yanma, hareket kısıtlılığı, bağ dokusunda artma ve hastalığın günlük yaşantıyı kısıtlamaya başlaması.

Klinik evre 3-Lenfostatik elefantiasis; etkilenen uzuvlarda deformasyon, hareket ve fonksiyon kısıtlaması, ciddi ağrılar.

Klinik evre 4-Steward Treves sendromu (lenfanjiosarkom) lenf damarlarında kanserleşme ve tüm vücuda yayılması.

 

Yakınmaların oluşması zaman alır. Yakınmalar bazen lenfatik sistemin yaralanmasından yıllar sonra ortaya çıkabilir. Şişlik yakınması ilk önce el veya ayağın ön yüzünde oluşur. Erken dönemlerde ayakta başlayan ve giderek yukarı çıkan yumuşak ödem vardır. Zamanla ödem artar ve hastalar ağırlık ve yorgunluktan yakınırlar.

Proteinden zengin olan ödem sıvısı ve göllenme, mikropların gelişmesi için uygun ortam sağlar ve lenfanjit olarak adlandırılan enfeksiyon atakları ortaya çıkar. Hastaların %25'inde bu ataklar tekrarlar. Enfeksiyona karşı direnç azalır. İleri dönemlerde deri altı dokusunda fibrozis gelişmesi sonucu deri kalınlaşır, cilt gergin ve serttir. Muayenede erken dönemlerde, ödemin üzerine basıldığında iz yani gode bırakır, hastalığın ilerlemiş döneminde cilt kalınlaşır ve sertleşir, gode oluşmaz. El veya ayaklarda duyu bozuklukları ve eklem sertlikleri görülür. Dirsekte veya dizin arkasında gerginlik ve hassasiyet oluşur.

 

Yorgun, ağır ve şiş bacakların diğer nedenleri arasında olan "Varis" ve diğer "Toplardamar hastalıklar" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar