Varis Merkezi | lenf damarları | Lenf Masajı | Bacak şişliği
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys

Lenfödemin 1. - 2. klinik evrede tedavisi...

Bu dönemdeki lenfödem hastalarında en etkin tedavi, manuel lenf drenajı ve kompleks boşaltıcı fizyoterapi tedavisidir.

Bu tedavi 4 bölümden oluşmaktadır:

    Elle Lenf Drenajı

    Cilt Bakımı

    Basınç tedavisi (bandaj veya çorap)

    Egzersiz

Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi:

Tutulu kol veya bacağın hacmi azalır, lenf akımı hızlanır, lenfatik damarlar kasılır, fibrozisi azalır ve protein birikmesini engelleyerek, uzun dönemde lenfödemin azalmasını sağlar.

Elle Lenf Drenajı:

Elle, bloke olmuş lenf sıvısının serbest akışının sağlanmasıdır. Elle uygulanan özel bir masaj tekniği olup, amacı; ödemli bölgeden lenf sıvısını alıp vücudun diğer bölgelerine akışını sağlamaktır. Elle lenf drenajı, derinin tam altındaki yüzeysel lenf damarlarına hafif bası uygulaması ile yapılır. Ödemin aşaması ve alanına bağlı olarak her hasta için tekniğin tipi ve sırası, farklı bir prensip ile fizyoterapist tarafından belirlenir.

Elle Lenf Drenajı, lenf dolaşımına etkisi olmayan hatta lenf yollarına zarar verebilecek diğer masaj teknikleriyle karıştırılmamalı, bu tedavi konusunda eğitim ve deneyimi olan fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Basınç (Kompresyon) Tedavisi:

Kompresyon tedavisi, dışarıdan lenfödemli alana basınç sağlamak amacı ile:

  1. Bandajlar,
  2. Çoraplar,
  3. Aralıklı şişen hava botları kullanılarak uygulanır.

Lenfödem tedavisinde, elastik olmayan ve özel olarak üretilen bandajlar kullanılır. Bu bandajların özelliği; kas kasılmasıyla yüksek basınç ve kas gevşemesiyle düşük basınç uygulaması nedeni ile, dokular arasında tekrar sıvı birikmesini önlemesidir. Diğer bandaj şekilleri lenfödem için zararlıdır.

Çorapların basınçlarının yüksek olması ve lenfödem tedavisi için kişiye özel yapılması gerekmektedir.

Lenfödem ve Egzersiz:

Lenfatik sıvının akış hızı, iskelet kasları tarafından sağlanan aralıklı dış basınca bağlıdır. Bu nedenle, sıvı drenajına yardım etmek için kas aktivitesi de gereklidir. Egzersizler bandaj veya çorap kullanımı eşliğinde yapılmalıdır. Dirençli ve ağırlık egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Egzersiz programı hastaya özel olarak, tedaviyi yürüten fizyoterapist tarafından hazırlanır.

Egzersizler 3 aşamadan oluşur:

   1) Isınma ve pompalama egzersizleri

   2) Solunum egzersizleri

   3) Germe egzersizleri

 

Sağlıklı bir yaşamın parçası olan "Bacak Sağlığınız" hakkında ek bilgi için tıklayınız.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar