Varis Merkezi | Toplardamarlar | DVT | Akciğer Embolisi | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Şuan buradasınız; Skip Navigation LinksAna sayfa > Toplardamarlar > Toplardamarlar hakkında

Toplardamarlar hakkında...

Kalbin pompalama işlevi sonucu atardamarlarda oluşan basıncın toplardamarlara yansıması, kanın kalbe geri dönmesi için yeterli değildir. Toplardamarlara yansıyan basınç azaldığından kanın yer çekimini yenerek kalbe ulaşması gerekir. Yüksek binaya merdivenlerle çıkış olarak tanımlayabileceğimiz bu yolculukta, toplardamarların içinde bulunan kapakçıklar devreye girer. Tek yönde kanın hareketini sağlayan kapakçıklar, bacağı binanın katları gibi ayırır. Kapakçıklar, yukarı çıkan kanın altta kalan kanla karışmasına engel olarak, kalbe doğru tek yönde hareketini sağlar. Basitçe kan ayaktan kalbe doğru, kapakçıklar yardımıyla her katta duraklar ve daha sonra tırmanışına devam eder. Kas ve kemiklerin arasında yer alan toplardamarların içindeki kanın hareketine, bacak kasları eşlik eder. Baldırda bulunan kuvvetli kaslar kasıldıklarında toplardamarları sıkıştırır ve kanı kapakçıklar yardımıyla yukarı, kalbe doğru tek yönde iter.

 

Kemiklerle kaslar arasında yer alan toplardamarlara derin toplardamarlar, kasları örten zar ile cilt arasında kalanlara da yüzeysel toplardamarlar adı verilir. Yüzeysel toplardamarlar, taşıdıkları kanı kasık ve diz arkasında bulunan kavşak noktalarında derin sisteme boşaltır. Ayrıca her iki sistemi birleştiren sayısı değişken perforan toplardamar vardır. Yüzeysel sistemde toplanan kan; bu bağlantılarla derin toplardamarlara, oradan da kalbe taşınır.

 

Ayak ve bacaklardaki kasları yürüyerek veya egzersizle hareket ettirdiğinizde, çalışan kas pompası bacaklarınızın sağlıklı kalması için gerekli kanın kalbe doğru hareketini sağlar.

 

Günün sonunda bacaklarınız yorgun, ağır ve şişmiş ise toplardamarlarınızda sorun var demektir.

 

"Varis" ve diğer "Toplardamar hastalıklar" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar