Varis Merkezi | Toplardamarlar | DVT | Bacak Yaraları | Pıhtı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Şuan buradasınız; Skip Navigation LinksAna sayfa > Toplardamarlar > Toplardamarlarda pıhtı oluşması

Toplardamarlarda pıhtı oluşması...

Damar bütünlüğü bozulduğunda, damar dışına kan çıkmasını ve kan kaybından ölmemizi pıhtılaşma mekanizmaları engeller. Pıhtılaşma mekanizmasının düzensiz çalışması ise; istenmeyen pıhtıların oluşmasına, pıhtılarla toplardamarların tıkanmasına ve organların fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Kan bileşenleri, damar duvarı ve hücrelerinin salgıları pıhtılaşma sisteminin dengeli ve düzgün çalışması için gereklidir.

Toplardamar kan akımının yavaş ve durağan olması, kanın pıhtılaşması için uygun ortam sağlar. Pıhtılaşma sisteminin kanama olacak sinyalini alması veya kan bileşenlerindeki dengesizlikler sonucunda toplardamarda istenmeyen pıhtılar oluşur. İstenmeyen pıhtılar, kanın toplardamar içinde göllenmesi, damar duvarının hasarlı olması ve/veya kanın pıhtılaşmaya yatkın olması sonucu oluşur. Derin toplardamar sisteminde pıhtı oluşmasının tıbbi adı "derin ven trombozu" olup kısaca DVT olarak tıp literatüründe geçmektedir. Bacakta bulunan derin toplardamarlarda pıhtı oluşmasıyla:     

  • Baldır ve/veya bacakta ağrı, şişlik, 
  • Pıhtının olduğu damarların etrafındaki kaslarda hassasiyet,
  • Baldır ve/veya bacakta renk değişimi, kızarıklık ve ısı artışı olur.
  • Ayağın vücuda doğru çekilmesi ile kasılan baldır kaslarında ağrı oluşur.

Sıklıkla tek bacakta, bazen ise iki bacakta birden yukarıdaki yakınmaların olması, aşağıda sıraladığımız risk faktörleri de eşlik ediyorsa, aksi doktorunuz tarafından yapılan incelemelerle ispatlanana kadar DVT yani derin toplardamarlarınızda pıhtı oluşmuş demektir. DVT'den şüphelenilmesi için yukarıda sayılan bulgulardan bir tanesinin bile bulunması acil tıbbi yardım almanız için yeterlidir.

Toplardamarlarda bulunan pıhtıların koparak akciğere gitmesiyle, ölümcül akciğer embolileri oluşabilir.

 

Toplardamarlarda pıhtılaşma için "Risk faktörleri" ve "Akciğer embolisi"
hakkında bilgilenmek için tıklayınız.

 

Tanı, Doppler-USG incelemesinde toplardamar içinde pıhtının görülmesiyle konulur. DVT olan hasta, damar cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından takibe alınmalı ve vücudunun içinde pimi çekilmiş patlamaya hazır el bombası taşıyan hastanın, uyması gereken kurallar anlatılmalıdır. Pimi çekili el bombası patladığında akciğer embolisi, varlığı ise uzun zaman içinde postflebitik sendrom denilen ikincil hastalıklara neden olur.

 

Postflebitik sendrom yani "Derin toplardamar yetmezliği" ile ilgi bilgi edinmek için tıklayınız.

 

Tedavi ve takibinde hasta ile doktorun sürekli olarak temasta kalması gerekir. Takip sırasında oluşan değişiklikler ve/veya diğer hastalık durumunda doktorunuzu haberdar edin, doktorunuza telefonla ulaşarak sağlık durumunuzdaki değişiklikleri ve inceleme sonuçlarını bildirin.

 

Acil durumlarda sizinle ilgilenen tıp ekibine, geçirilmiş olsa bile, DVT hastalığınız olduğunu belirtin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar