Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Varis Tedavisi | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Toplardamar ve lenf damarları hastalıklarında kullanılan ilaçlar...

Toplardamar ve lenf damarlarının değişmez tedavisi olan basınç uygulamasının yanında yardımcı tedavi olarak kullanılır. Tek başına kullanım alanı çok kısıtlıdır. Bu amaçla kullanılan ilaçları etki yerlerine göre sınıflandırarak irdelersek;

Kan ve elemanlarına etkili ilaçlar...

Cilt altı dokusuna enjekte edilen düşük molekül ağırlıklı heparin ve ağızdan tablet olarak alınan kumadin, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlardır. Pıhtılaşma sonucu oluşan derin ven trombozu ve akciğer embolisinin tedavisinin temelini oluşturur.

Düşük molekül ağırlıklı heparin: Derin toplardamarlarda pıhtı oluşmasını engellemek veya oluşmuş pıhtıların tedavisinde kullanılan, etkinliği ve güvenilirliği gösterilmiş ilaçtır. Özel şırıngalar içinde enjeksiyona hazır olarak bulunur ve kanı sulandırarak pıhtılaşmayı engeller. Etki süresi, 12-24 saat arasında değişir. Tek başına veya kumadin tedavisinin başlangıcında kullanılır.

 

Aspirin: Antiagreganlar olarak adlandırılan ve trombosit adı verilen pıhtı yapısını oluşturan kan elemanlarının birbirine yapışmasını engelleyen ilaç grubuna aittir. Toplardamarlardan kaynaklanan yaralarda kullanımıyla ilgili çalışmalar olsa da, toplardamar hastalıklarında, özellikle kan sulandırıcı ve pıhtı oluşumunu engelleyici olarak kullanımı kesinlikle yoktur.

Kumadin: Kanı sulandıran ve pıhtı oluşmasını engelleyen bir ilaçtır. INR adı verilen laboratuvar incelemesi ile takip edilerek her hastada doz ayarlaması yapılır. Ortalarında çentik bulunan 5mg'lık tabletler halinde satılır. Hastalara alacakları miktar; bir, yarım veya dörtte bir tablet olarak tarif edilir ve ortak bir dil oluşturulur. Yarım tabletin anlamı, çentikten kırıldıktan sonra kalan parçadır, dörtte bir tablet ise yarım tablet ortadan kırılarak elde edilir. Bu ilacın düşük dozu etkisiz kalarak hastayı ölümcül akciğer embolisi tehlikesine sokarken, yüksek dozlarda ölümcül kanamalara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, tedavi süresince kumadinın kullanım şekli, kan inceleme sonuçlarına göre doktorunuzla konuşarak ayarlanmalıdır.


INR (uluslararası normalizasyon oranı): Kumadin isimli ilacın vücuttaki aktivasyonunu gösterir. Doktorunuzun uygun gördüğü aralıkta bulunması, tedavinin en önemli noktasıdır.
Bu testin aynı laboratuvarda yapılması, inceleme yöntemlerindeki farklılıklardan kaynaklanabilecek yanlış yönlenmeleri en aza indirir. Tedavi aralığı 2-3 arasında olmalıdır. Aşırı yükselmesi ölümcül kanamalara neden olurken, istenilen değerin altında kalması yeni pıhtı oluşumlarına neden olabilir.

 

Tıklayarak, ölümcül sonuçlar doğuran "Derin ven trombozu" ve "Akciğer embolisi" hakkında bilgi alın.

 

Damar duvarına ve dokulara etkili ilaçlar...

Venotonik ilaçlar olarak anılan bu gruptaki ilaçlar, damar duvarındaki düz kaslara etki ederek kasılmalarını sağlar, düşük moleküllü protein, su ve elektrolit geçirgenliğini azaltır. Hemoroid, varis, özellikle bayanlarda rastlanılan dönemsel ödem ve yorgun bacak sendromu tedavisinde kullanılır. Bu gruptaki ilaçların bazıları kapiller damar geçirgenliğini ve kırılganlığını azaltır ve kollajen yıkımını engeller. Ciltte kollajen ve elastini koruyarak deformasyonu geciktirir, trombosit adı verilen pıhtının yapısını oluşturan kan elemanlarının fonksiyonlarını düzenler. Bağ dokusu, kan damarları ve kasların yapısında bulunan kollajen ve elastin proteinlerinin stabilizasyonunda rol oynar. Toplardamar yetmezliğine bağlı gelişen yaralarda, basınç tedavisine ek olarak kullanılan bu grup ilaçlardan sonra iyileşme süresinde kısalma olduğu gösterilmiştir.

Varis çoraplarına ek olarak düzenli 4-6 ay süreli kullanımlarda, toplardamar yetmezliğine bağlı ağrı, kramp, bacak yorgunluğu, şişme ve huzursuz bacak yakınmalarında belirgin azalma, yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Antihistaminik, antioksidan ve diğer sistemik etkileri ile alerji ve benzer durumlardada olumlu etkiler gösterir. Aşağıda isimleri bulunan bu gruptaki ilaçların çoğu avurvedik yani bitki kökenli ilaçlardır. Gotu Kola, Grape Seed, Bilberry, Pentoksifilin, Piknogenol, At Kestanesi tohumu özütü (AKTÖ), Hidroksietilrutozid adı altında piyasada bulunan ilaçlar, değişik tipteki varisli hastalara sık olarak önerilmektedir. Bu ilaçların etki mekanizması, toplardamar yüksek tansiyonunun neden olduğu mikrosirkülasyon dediğimiz kılcal damar düzeyindedir. Yapısı bozulmuş ve toplardamar yüksek tansiyonuna neden olan varisli damarlarda, tek başına uzun süreli ilaç kullanarak sonuç almak imkansızdır. Diğer tedavileri kabul etmeyen hastalarda basınç tedavisine yardımcı olarak bu ilaçların kullanımını önermekteyiz.

Sistemik etkili ilaçlar...

Toplardamar ve lenf hastalıkları sonucu gelişmiş ikincil veya eşlik eden sistemik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu grupta enfeksiyonlar için kullanılan antibiyotikler, kalp ve böbrek hastalıkları için kullanılan idrar söktürücü diüretikler, yüzeysel olarak kullanılan stroidler bulunur. Sistemik etkilerinden dolayı kısa süreli ve dikkatli olarak kullanımı gerekmektedir.

 

Hayat boyu sizi taşıyacak bacaklarınızın sağlığı için...
"Işiniz ve bacak sağlığınız"

"Hamilelik ve bacak sağlığınız"
"Yolculuk ve bacak sağlığınız" 

linklerini tıklayınız ve uyarılara uyarak sağlıklı bir yaşam yaşarken size sunduğumuz
"Çözümleri" inceleyerek bilgilenin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar