Varis Merkezi | Varis Nasıl Oluşur | Korunma Yolları | Köpük Tedavisi | Bacak Sağlığı | Halit Işıklar
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Şuan buradasınız; Skip Navigation LinksAna sayfa > Varis > Varis nedenleri ve korunma yolları

Varisin nedenleri ve varisten korunma yolları...

Varis oluşmasına ve ilerlemesine neden olan risk faktörleri, pratik açıdan yapısal ve çevresel olarak ikiye ayrılır:

 

Yapısal risk faktörleri arasında, ailede varis hastalığının olması ile yaş ve cinsiyeti sayabiliriz. Genetik kodlama ile geçen yapı elemanlarındaki farklılıktan dolayı damar duvarındaki zayıflık, toplardamarlar içinde bulunan kapaklarda azlık veya kapakların hiç olmaması, varis hastalığının gelişmesi için uygun bir ortam sağlar. Kadın olmak da tek başına yapısal risk faktörleri arasındadır. Her adet dönemine eşlik eden hormonal değişimler, hamileliğin ilk üç ayında yine hormonların etkisi, daha sonra ise anne karnındaki bebeğin mekanik baskısı sonucu damar içindeki basınç artışına bağlı genişleme, varis oluşması için uygun bir ortam sağlar. Genetik yapı ve cinsiyete ek olarak, yaş da değiştiremeyeceğimiz risk faktörleri arasında yer almaktadır. Yaş gruplarına göre varis hastalığı; 30-40 yaş arasında toplumun % 50'sinde görülürken, 70 yaş ve üzerinde bu oran % 90'lara kadar yükselir.

 

Çevresel risk faktörleri ise, yaşam şeklimiz ve alışkanlıklarımızdan kaynaklanır. Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği hareketsiz yaşam, yeme, giyinme alışkanlığı, ilaç kullanımı tek başına veya yapısal faktörlerle birleşerek varis hastalığının oluşmasına ve hızla ilerlemesine neden olur.

Mesleğimizden ötürü uzun süre hareketsiz kalınması, baldır pompasının çalışmaması ve zayıflaması sonucu kanın bacaklarda göllenmesine neden olur. Hızlı yemek yeme alışkanlığı sonucu kabız kalınarak, karın içi basıncının artması, bacaklardaki damarları dışarıdan baskı altına alan çorap ve/veya giysilerin giyilmesi, önlenebilir risk faktörleri arasındadır.

İçerdiği hormonlardan dolayı, doğum kontrol hapları ve menopoz sonrası kullanılan hormon yerine koyma tedavileri toplardamarlarda genişlemeye, yeni varisli damarların oluşmasına neden olur.

 

Çevresel faktörleri yaşam stilimiz olarak tanımlarsak, bunlarda küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı bacaklara sahip olabiliriz. Yaşam stilimizi oluşturan faktörlerin bacak sağlığımız üzerine etkilerini anlamak için aşağıdaki linklere tıklayınız...

Korunma yöntemleri yardımıyla, çevresel risk faktörlerinin yani yaşam stilimizin etkisini azaltarak, varisli damarların gelişimini yavaşlatabilir hatta engelleyebiliriz. En etkili korunma yöntemi, hareketli yaşam ve egzersizdir. "Sağlıklı bacaklar için gerekli egzersizler" hakkında bilgilenmek için tıklayınız.

 

Hayat boyu sizi taşıyacak bacaklarınızın sağlığı için...
"İşiniz ve bacak sağlığınız"
"Hamilelik ve bacak sağlığınız"
"Yolculuk ve bacak sağlığınız "
linklerini tıklayınız ve uyarılara uyarak sağlıklı bir yaşam yaşayınız.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar