Varis Nedir | Varis Hastalığı | Varis Belirtileri |
cheap nfl jerseys usa 2015 Christian Louboutin Black Friday cheap nhl jerseys wholesale cheap jerseys moncler outlet usa via Lululemon Saskatoon Black Friday Sale wholesale nba jerseys cheap authentic mlb jerseys cheap nfl jerseys authentic Moncler Outlet Black Friday Moncler Jackets Black Friday Deals Moncler Cyber Monday Deals wholesale christian louboutin Black Friday Cheap Moncler lululemon cyber monday lululemon black friday deals Moncler Outlet cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys lululemon black friday Lululemon Sale Black Friday fake oakleys for sale Lululemon Athletica Black Friday wholesale nfl jerseys factory fake oakleys cheap nfl jerseys cheap nfl jerseys wholesale nfl jerseys cheap nba jerseys wholesale jerseys china cheap authentic nfl jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nhl jerseys
Şuan buradasınız; Skip Navigation LinksAna sayfa > Varis > Varis ve yakınmaları nelerdir?

Varis ve oluşturduğu yakınmalar nelerdir...

Varis yüzeysel toplardamarların hastalığıdır. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar. Vücudumuzda ikinci kalp olarak adlandırılan ve her adım attığımızda devreye giren baldır kaslarının hareketi, toplardamarlar içindeki kanı kalbe doğru iter. Kasların kasılmasıyla yukarı doğru itilen kanın tek yönde hareket ederek, kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise bu damarlar içinde bulunan kapakçıklar engeller. Kirli kanın kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edememesi sonucu, toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Basınç artması (venöz hipertansiyon) sonucu toplardamarlar genişler ve içindeki kapakçıkların fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu; genişlemiş, boyları uzayarak kıvrıntılı hal almış varisli damarlar oluşur. Basınç artışı daha küçük damarlarda da belirginleşmeye neden olur (saç teli kalınlığındaki kılcal damarlarda olduğu gibi). Aynı zamanda yüzeysel toplardamar yetmezliği olarak da adlandırılan varis hastalığı; boyutları, oluşturduğu yakınmalar ve yaygınlık derecesi ile geniş bir yelpazeye yayılır. Hastalık doğal haline bırakılır önlem alınmazsa, varisli damarlar bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olur.

 

 "Toplardamarlar" hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

 

Varisin oluşturduğu yakınmalar...

Toplardamarlarda oluşan deformasyon bacaklarda şişkinlik, yorgunluk ve ağrı oluşturarak kronik gerilime neden olur. Ayrıca tedavi süreci geciktikçe kendini ikincil hastalıklar adını verdiğimiz ileri safhalara taşır. Çirkin görüntü oluşturan damarlara ait kozmetik kaygılar; giysilerimiz ve yaşama şeklimiz üzerindeki etkileri de sürekli olarak gerilim nedenidir. Varislerin erken tanı ve tedavisi, kapakçıklardaki bozukluğun damar duvarlarında kalıcı değişikliklere neden olmadan tedavisine olanak verir.

 

Fizyolojik tedaviler olarak anılan yöntemler hakkında bilgilenmek için "Kapakçık fonksiyonlarına yönelik ameliyatlar"ı tıklayın.

 

Başlangıçta küçük kılcal damarlar veya mavi-yeşil renkteki damar genişlemeleri, ileri safhalarda cildi kahverengi renge dönüştürüp varis ülserlerine neden olur. Hastalığın doğal seyri sırasında oluşan yakınmalar uzun sürede geliştiğinden, hastaları tarafından algılanmaz fakat doğal seyrinde ilerleyen hastalık; kanama, yaraların açılması gibi ikincil hastalıklara neden olduğunda bireylerin yaşam kalitesini düşürür. Yakınmalar ile damarların boyutları arasındaki ilişki yapılan çalışmalarda gösterilememiştir.

Sık olarak dert yanılan ağrayan, şiş, ağır ve yorgun bacak yakınmalarının nedeni varisler olabilir. Yaşam kalitenizin bozulmasına neden olan varisli damarlara bağlı olarak:

  • Ağır ve yorgun bacaklar; ağırlıktan dolayı adım atacak halinizin kalmaması ve sızlayan bacaklarınızı dinlendirecek yer aramanız.
  • Ağrılı bacaklar; günün sonunda bacak içinde ve/veya dışında hissettiğiniz ağrılar.
  • Şiş bacaklar; bacaklarınızın dolgun ve şiş olduğunu hissetmeniz, görmeniz. "Bacak şişliği ve ödem" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
  • Varisli damarların görünür olması; toplardamarlarınızın genişlemiş, mor renkte, şiş ve gergin bir şekilde cilt üzerinde belirginleşmesi. Görsellerle bu konuda bilgi edinmek için "Galeri" sayfamızı tıklayın.
  • Bacaklarda karıncalanma hissi; bacaklarda huzursuzluk ve kaşıntı hislerinden oluşan dile getirilmesi zor duygu. Bu konuda daha fazlası için "Huzursuz bacak (Restless Leg) sendromu"nu tıklayın.
  • Baldır krampları; bacak kaslarındaki anı kasılmadır. Çok ağrılı olan bu spazm özellikle akşamları olur. Geceleri oluşan kramplar hayatınızın parçası olmadan "Baldır krampları" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
  • Huzursuz bacak sendromu (Restless legs sendromu); genellikle karıncalanma yakınmasıyla birlikte görülür. Uzun süre oturanlar ve/veya ayakta kalanlarda rahatsızlık veren duygu, "Huzursuz bacak sendromu" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
  • Su tutulması; bazen şişme ve ağırlaşmayla bacaklarda suyun birikmesi hissi. Bacaklarda su toplanmasıyla oluşan "Bacak şişliği ve ödem" hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
  • Eklem ağrıları; diz ve/veya bileklerde ayakta durunca, hareket sırasında veya dokununca hissedilen ağrı.

 

Bacak sağlığınızı etkileyen "Yaşam stiline bağlı faktörler" hakkında bilgilenin.

 

Varis, Varis Nedir?, Varis Tedavisi, Köpük Tedavisi, İğne Tedavisi, Toplardamarlar, Akciğer Embolisi, Doğum Lekeleri,Yorgun Bacaklar